Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

Domovská stránka

:

Snadné spuštění

Domovská stránka > Příspěvky > Strom roku 2019
červenec 17
Strom roku 2019

VYSOČINA – Hlasujte v anketě Strom roku a zajistěte, že vítězem se stane jeden ze dvou krasavců z Vysočiny. Do finálové dvanáctky se totiž letos probojovaly Žižkův dub z Náměště nad Oslavou a Chudobínská borovice, která roste na skalnatém výběžku Vírské přehrady. A zatím to vypadá velmi slibně. Obě želízka v ohni mají v tuto chvíli nejvíce posbíraných hlasů. Zatímco jejich konkurence se drží ve stovkách hlasů, oba stromy z Vysočiny už mají přes tisíc, respektive dva tisíce hlasů. Podpořte je i vy.

Anketu Strom roku pořádá od roku 2002 nadace Partnerství. Jejím cílem je představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy a podpořit aktivitu lidí v péči o stromy v jejich okolí.

Žižkův dub najdete v zámeckém areálu v Náměšti nad Oslavou, kde stráží silnici vedoucí na zámek. Na začátku 15. století tady stál gotický hrad, který se podle pověsti pokoušeli dobýt husité možná se samotným Janem Žižkou. Slavný český vojevůdce prý pod dubem přespal nebo si k němu přivázal koně.

Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku Vírské přehrady. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.

O vítězi můžete rozhodovat v období od 17. června až do 25. září prostřednictvím on-line hlasování na stránkách www.stromroku.cz. Vítěze budeme znát na začátku října.

Vítězný Strom roku vyhrává poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.​

Komentáře

K tomuto příspěvku nejsou žádné komentáře.